Frezarka i remonter nawierzchni

recykler

W poprzednim artykule opisywaliśmy do czego służy recykler. W tym wpisie dowiedzą się Państwo kilku rzeczy o kolejnych maszynach drogowych– frezarce i remonterze.

Pierwsze z urządzeń wykorzystywane jest do usuwania nadmiaru materiału- innymi słowy do wyrównywania naprawianej nawierzchni drogowej.  Przydatna jest szczególnie podczas usuwania kolein. Zwykle po wyrównaniu frezarką następuje zabudowa nową warstwą wierznią, ale zdarza się, że bezpośrednio po frezowaniu droga oddawana jest do użytku.

Praca frezarki odbywa się przy zastosowaniu obrotowego bębna, zakończonego frezami, które usuwają zbędny materiał, pozostawiając granulowaty urobek, który należy usunąć z nawierzchni. Jest on wykorzystywany do ponownej budowy dróg.

Korzyści, wynikające z eksploatacji frezarek: skrócenie czasu trwania naprawy, znaczne zmniejszenie kosztów budowy, poprzez możliwość ponownego wykorzystania materiału, a także brak konieczności kładzenia kolejnych warstw nawierzchni (co wiązało się z potrzebą dopasowania do zwiększonej grubości drogi pozostałych elementów infrastruktury).

Kolejną omawianą w niniejszym artykule maszyną jest remonter. Podobnie jak recykler, on także służy cząstkowej naprawie nawierzchni. Różnica polega jednakże przede wszystkim na konieczności wykorzystania grysu i emulsji asfaltowej. Nowopowstała mieszanka wbudowywana jest pod ciśnieniem w ubytek. Zaletą tego urządzenia jest prostota obsługi i brak konieczności zatrudniania kilku osób- wystarczy jeden lub dwóch operatorów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress