Maszyny do robót ziemnych

egzamin

 

 

 

Pod pojęciem maszyny do robót zimnych kryją się wszystkie maszyny ciężkie, które służą do urabiania gruntów. Proces ten może zachodzić poprzez załadunek, usuwanie, przesuwanie, zagęszczanie, oddzielanie urobku (materiału skalnego).

Istnieje kilka podziałów maszyn. Pierwszego dokonano właśnie na podstawie sposobu urabiania gruntu. Mamy tutaj:

  • koparki- oddzielanie i usuwanie
  • ładowarki- ładowanie i usuwanie
  • walce i ubijarki- zagęszczanie
  • równiarki, zrywarki, spycharki i zgarniarki- separowanie i przesuwanie.

Maszyny do robót ziemnych możemy podzieli także ze względu na rodzaj ich podwozia– kołowe, gąsiennicowe, pontonowe, szynowe oraz kroczące, a także ciągłość ruchu: jednonaczyniowe (ruch wykonywany jest w sposób przerywany) i wielonaczyniowe (praca zachodzi nieprzerwanie).

Bez względu na powyższe kryteria, każda maszyna ciężka posiada klasę, w zakresie obsługi której można uzyskać uprawnienia. Zwykle podział jest potrójny, przy czym podstawową kategorią jest kl. trzecia. Przykładowo, osoba, która planuje ukończyć kurs operatora koparki, w pierwszej kolejności zdaje egzamin właśnie dla tej rangi. Oznacza to, że będzie mogła obsługiwać maszynę, której objętość łyżki nie przekracza 0,8 m3. O uzyskanie uprawnień drugiej klasy można starać się po roku od daty zdania pierwszego sprawdzianu. Maksymalna pojemność naczynia wynosi w tym przypadku 1,5 m3. Po odczekaniu kolejnych 12 miesięcy można po raz trzeci podejść do egzaminu, którego zdanie pozwala na obsługę wszystkich typów koparek.

Taki podział klasowy nie jest jednak regułą. Istnieją urządzenia, w przypadku których już klasa trzecia upoważnia do obsługi każdego ich typu. Tak jest między innymi w przypadku koparko- ładowarek.

PSW Concept stara się właśnie o możliwość organizacji kursów w zakresie kolejnych klas, także zapraszamy już wkrótce 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress